T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

KDAKP Kapsamında %70 Hibeli Ceviz Bahçelerinin Kurulumu Tamamlandı

Yayın Tarihi : 19.12.2022

Dünyada ceviz üretimi 4,5 milyon ton olup ceviz, üretim miktarı açısından sert kabuklu meyveler grubunda ilk sırada yer almaktadır. Bu üretimin yaklaşık 2,5 milyon tonu Çin'de gerçekleştirilmektedir. Üretim miktarı açısından değerlendirildiğinde Türkiye yaklaşık 325.000 ton ceviz üretimi ile Çin, ABD ve İran'dan sonra dördüncü sırada yer almaktadır (FAOSTAT, 2019). Osmaniye'de 5.053 dekar alandan 1.713 ton ceviz üretimi gerçekleştirilmiştir (TUİK, 2021).

Ceviz bitkisi, ilimizin coğrafi yapısı ve iklim özellikleri nedeniyle stratejik tarımsal ürünlerden birisidir. Ceviz, kuruyemiş sektöründe ve birçok işlenmiş üründe kullanılması açısından ekonomik değeri son derece yüksek bir meyvedir.

Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi kapsamında 2022 yılında her bir çiftçiye 10 dekar olmak üzere toplam 5 yatırımcıya 50 dekar ceviz bahçesi kurulmuştur. Bu programdan Bahçe ilçemizden 3, Hasanbeyli ilçemizden de 2 çiftçi yararlanmıştır.

Ceviz bahçesi kurulumu programının toplam bütçesi 624.950 TL'dir. Hibe programında yer alan sertifikalı fidan, damlama sulama sistemi kurulumu ve ihata tel çit yapımı maliyetinin %70'i projeden karşılanmıştır. Bahçelerde "Maraş-18" ve "Chandler" çeşitlerine yer verilmiştir.

Bu hibe programı ile zor coğrafi koşullarda genelde küçük ve parçalı arazilerde üretim yapmaya çalışan üreticilerin gelirlerini artırarak yaşam kalitelerinin iyileştirilmesi amaçlanmaktır. Bunun yanı sıra ilimiz ceviz yetiştiriciliğinde ilkbahar geç donlarından etkilenmeyen çeşitlerin yaygınlaştırılması, kültürel bakım işlerinin tekniğine uygun yapılması ve hastalık-zararlı kayıplarını en aza indirerek verim ve kaliteyi artırmak amaçlanmaktadır.

Öncelikle genç çiftçilerin üretime katılımının sağlanması, atıl tarım arazilerinin tarımsal üretime kazandırılması ve proje alanında ceviz yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması da amaçlanmaktadır.