T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Bahçe İlçemizde Telli Terbiye Sistemli Üzüm Bahçesi Tesisi Demonstrasyonlarının Kurulumu Tamamlandı

Yayın Tarihi : 4.01.2023

Üzüm, iklim ve toprak istekleri yönünden çok seçici olmaması, çoğaltma yöntemlerinin kolay olması ve farklı şekillerde değerlendirilmesi gibi sebeplerden dolayı dünyadaki en yaygın kültür bitkilerinden birisidir.

Dünyanın en eski ve köklü bağcılık kültürüne sahip olan Anadolu toprakları, uygun iklim ve toprak koşulları ile birçok üründe olduğu gibi asmanın da gen merkezi durumundadır.

Üzüm, enerji kaynağıdır. İçindeki protein, doğal şeker, vitaminler, mineral maddelerle en kuvvetli antioksidandır. İnsan sağlığına birçok faydası vardır. İnsan vücudundaki zararlı maddeleri etkisiz hale getirmekte, kalp ve damar sistemindeki dokulara esneklik sağlamaktadır.

Dünyada toplam 6,7 milyon hektar alanda, 73,5 milyon tonun üzerinde üzüm üretimi yapılmaktadır (FAOSTAT, 2021). Türkiye'de 2021 yılında, 390 bin hektar alanda 3,7 milyon ton üzüm üretimi yapılmıştır (TUİK, 2021). Osmaniye'de 1.241 dekar alanda üzüm yetiştiriciliği yapılmaktadır (TUİK, 2021).

Üzüm yetiştiriciliği Bahçe ilçemizde geleneksel olarak yapılan bir tarımsal faaliyettir. Pekmezlik ve şıralık üzüm, ilçe çiftçileri için önemli bir gelir kaynağıdır. Ancak ilçede üzüm üretiminde telli terbiye sisteminin az biliniyor olması, bağlarda damla sulama uygulamasının yapılmaması, üretimde uygun anaç kullanılmaması gibi verimi ve kaliteyi kısıtlayıcı unsurlar bulunmaktadır. Bu demonstrasyonlarla, proje bölgesinde modern üzüm yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması amaçlanmaktadır.

Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi kapsamında her bir çiftçiye 3,5 dekar olmak üzere toplam 5 yatırımcıya 17,5 dekar üzüm bağı demonstrasyonu kurulmuştur. Bu programdan Bahçe ilçemizden 5 çiftçi yararlanmıştır. Üzüm bağları Kaman, Aşağı Kardere ve Yukarı Kardere köylerimizde kurulmuştur.

Telli terbiye sistemli üzüm bahçesi tesisi demonstrasyonunun toplam bütçesi 1.138.575 TL'dir. Sertifikalı asma fidanı, destek sistemi yapımı, damlama sulama sistemi kurulumu ve ihata tel çit yapımı maliyetinin tamamı projeden karşılanmıştır.

Demonstrasyonlarımızda Kabarcık, Hönüsü, Royal, Red Globe ve Trakya İlkeren çeşitlerine yer verilmiştir.