T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

SU ÜRÜNLERİ AV YASAĞI BAŞLADI

Yayın Tarihi : 3.03.2023

Su ürünleri kaynaklarımızın korunması ve sürdürülebilir olarak kullanılabilmesi amacıyla 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu ve buna ait yönetmelik gereğince bakanlığımız tarafından hazırlanan  , amatör ve ticari amaçlı su ürünleri avcılığını düzenleyen tebliğ hükümleri gereğince, İlimizde 1 Mart – 31 Mayıs 2023 tarihleri arasında ve Düziçi ve Kadirli bölgesi Aslantaş baraj gölünün 5/1 numaralı tebliğin 36. Maddesinin 2. Fıkrası gereği 1 Nisan- 30 Haziran tarihleri arasında başlayıp bitmektedir. Bu üç aylık dönemlerde Osmaniye ili genelinde iç sularda su ürünlerinin neslini korumak ve sürdürülebilir balıkçılığı sağlamak amacıyla sazan, sudak, tatlı su levreği, yayın, kadife, siraz ve diğer sazangillerin ticari ve amatör amaçlı su ürünleri avcılığı yasaktır.

 İlimiz tatlı su balıklarının çoğunluğunun üreme dönemi olan 1 Mart – 31 Mayıs ve 1 Nisan – 30 Haziran 2023 tarihleri arasındaki mevcut av yasağına uymaları konusunda gerekli hassasiyeti göstermelerini ve  denetimle görevli kamu personeline kontroller sırasında yardımcı olunması Bu hususta vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için gerekli hassasiyeti göstermeleri gerekmektedir

            Tırıvırı-paraşüt olarak adlandırılan av aracının üretimi, satışı, istihsal yerleri civarında bulundurulması ve su ürünleri avcılığında kullanılması yasaktır.

Avlananlar hakkında kanuni işlem uygulanacaktır.

            Kamuoyuna duyurulur.