T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

KDAKP Genç Girişimci Kurulum Hibesi Müracaatları Başlamıştır

Yayın Tarihi : 10.03.2023

Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi 2023 yılı Hibe Programı kapsamında "Genç Girişimciler Kurulum Hibesi" için müracaatlar başlamıştır.

Bu program kapsamında 5 dekarlık alanda hibe desteği vermek suretiyle çilek bahçesinin kurdurulması, 4 dekarlık alanlarda da hibe desteği vermek suretiyle kivi bahçelerinin kurdurulması hedeflenmiştir.

KDAKP çerçevesinde Genç Girişimci Başlangıç Paketi Hibe Programından faydalanmak isteyen gençlerin "KDAKP Genç Girişimci Eğitimlerini" tamamlamış ve katılım belgesi almış olmaları bir ön koşuldur.

Başvurusu sonucunda desteklemeye hak kazanan genç girişimcilere %70 oranında hibe ödemesi yapılacaktır. %30 yararlanıcı katkısı ayni/nakdi katkı olacaktır. Kurulacak bahçe tesisinde KDV'yi genç girişimci ödeyecektir.

Bu çağrı programından Bahçe ve Düziçi EKK'sinde yer alan gençler yararlanabilecektir.

Başvurular, 20 - 31 Mart 2023 tarihleri arasında Osmaniye İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne şahsen yapılacaktır.

Bu çağrı ile özellikle genç çiftçilerin ve işsiz gençlerin üretime katılımının sağlanması ve küçük tarım arazilerinin tarımsal üretime kazandırılması amacıyla, kivi yetiştiriciliğinin ve çilek yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması amaçlanmaktadır. Bu hibe çağrısı ile genç çiftçilerimizin kivi ve çilek üretimi yapmalarını sağlayacak modern bahçeler kurmaları ve daha fazla gelir elde etmeleri sağlanacaktır.

Hibe Programının proje sahasındaki tüm gençlerimize hayırlı olmasını diliyoruz.