T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

%70 Hibeli Ceviz Bahçelerinin Kurulumu Tamamlandı

Yayın Tarihi : 26.10.2023

%70 Hibeli Ceviz Bahçelerinin Kurulumu Tamamlandı
Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi kapsamında 2023 yılında 3 çiftçiye 14 dekar ceviz bahçesi kurulmuştur. Bu programdan Bahçe ilçemizden 2, Merkez ilçemizden de 1 çiftçi yararlanmıştır.
Ceviz bahçesi kurulumu programının toplam bütçesi 393.000 TL’dir. Hibe programında yer alan sertifikalı fidan, damlama sulama sistemi kurulumu ve ihata tel çit yapımı maliyetinin %70’i projeden karşılanmıştır. Bahçelerde “Maraş-18” ve “Chandler” çeşitlerine yer verilmiştir.
Ceviz bitkisi, ilimizin coğrafi yapısı ve iklim özellikleri nedeniyle stratejik tarımsal ürünlerden birisidir. Ceviz, kuruyemiş sektöründe ve birçok işlenmiş üründe kullanılması açısından ekonomik değeri son derece yüksek bir meyvedir.
Bu hibe programı ile zor coğrafi koşullarda genelde küçük ve parçalı arazilerde üretim yapmaya çalışan üreticilerin gelirlerini artırarak yaşam kalitelerinin iyileştirilmesi amaçlanmaktır. Bunun yanı sıra ilimiz ceviz yetiştiriciliğinde ilkbahar geç donlarından etkilenmeyen çeşitlerin yaygınlaştırılması, kültürel bakım işlerinin tekniğine uygun yapılması ve hastalık-zararlı kayıplarını en aza indirerek verim ve kaliteyi artırmak amaçlanmaktadır.
Öncelikle genç çiftçilerin üretime katılımının sağlanması, atıl tarım arazilerinin tarımsal üretime kazandırılması ve proje alanında ceviz yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması da amaçlanmaktadır.​