T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TÜRKİYE GENELİNDE BAŞLATILAN ÜRÜN BAZLI GIDA DENETİM SEFERBERLİĞİ HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR

Yayın Tarihi : 28.11.2019

Bilindiği üzere,  5996 sayılı  "Veteriner Hizmetleri,  Bitki Sağlığı,  Gıda ve Yem Kanunu" gereği, gıda zincirinin tüm aşamalarında tüketici sağlığının korunması ve güvenilir gıda arzının sağlanması Bakanlığımız sorumluluğundadır. Ülkemizde gıda güvenirliliğine yönelik denetimler; Bakanlığımıza bağlı 81 İl Müdürlüğü ve illere bağlı yetkilendirilmiş İlçe Müdürlüklerinde çalışan kontrol görevlilerimizce yürütülmektedir.

25-30.11.2019 tarihleri arasında Bakanlığımız tarafından denetim seferberliği başlatılmıştır. Bakanlığımızın başlatmış olduğu "Ürün Bazlı" gıda kontrollerine Osmaniye İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Resmi Gıda Kontrol ekipleri de  başlamıştır.

Türkiye'de bir ilk olan ürün bazlı gıda denetimi 1 hafta boyunca Türkiye genelinde olduğu gibi Osmaniye ilinde de birçok işletmede yapılacaktır. Osmaniye İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Resmi Gıda Kontrol ekipleri gerekli gördükleri ürünlerden numuneler alarak ilgili Bakanlık Laboratuvarlarına analiz yapılmak üzere göndereceklerdir. Yapılan denetimler sonucunda numunesi alınan ürünlerde herhangi bir olumsuzluk tespit edilmesi durumunda, ilgili firmalara para cezası uygulanacak ve isimleri kamuoyuyla paylaşılacaktır. 

Osmaniye'deki ürün bazlı denetimlere et ve et ürünleri üreticilerinin denetimi ile başlanmıştır. İkinci gün Süt ve Süt Ürünleri Üreten İşyerleri denetlenmiştir. Ekmek ve Ekmek Çeşitleri ile Unlu Mamul Üreten İşyerleri ise 27/11/2019 tarihinde denetlenmiştir. Ekmek ve ekmek çeşitleri ile unlu mamul üreten işyerlerine yapılan denetimlere Tarım ve Orman İl Müdürümüz İbrahim SAĞLAM bizzat katılım sağlayarak denetlemelerde bulunmuştur.

Konu hakkında bir açıklama yapan Tarım ve Orman İl Müdürümüz İbrahim SAĞLAM; ''Bakanlığımızın başlatmış olduğu denetim seferberliğine bizlerde destek vermek için sahalara inerek kontrollere katılım sağladık. Bu denetimi diğerlerinden ayıran husus Tüm Türkiye'de aynı anda aynı sektörlere yönelik denetimler yapılmasıdır. Halk sağlığı ve gıda güvenliğinin sağlanması adına görevimizin başındayız dedi. Hangi ürün grubunda ne gibi riskler görüldü, bunlar yıl içindeki ve geçmiş yıllardaki verilerle karşılaştırılarak masaya yatırılıyor, böylece bir sonraki yılın denetim ve numune alma planı şekilleniyor. Denetimler kesinlikle haber vermeden gerçekleştiriliyor.'' Dedi.