T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

2019-2020 ÜRETİM YILI TARIMSAL KURAKLIK İL KRİZ MERKEZİ OLAĞAN TOPLANTISI YAPILDI

Yayın Tarihi : 23.1.2020

Osmaniye Tarımsal Kuraklık İl Kriz Merkezi'nin 2019-2020 yılı olağan toplantısı Vali Yardımcısı Adem YILMAZ Başkanlığında ilgili kurumların temsilcilerinin katılımıyla 21 Ocak 2020 tarihinde saat 14:00 de, İl Müdürlüğümüz Anadolu Toplantı salonunda yapıldı.

Toplantıya Vali Yardımcısı Adem YILMAZ, İl Müdürümüz Recep BULUT, DSİ ACO Sulamaları İşletme ve Bakım Şube Müdürü Mustafa Yırcal GAMGAM, İlgili kamu kurum temsilcileri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürümüz Hayri UYDURAN tarafından "2019-2020 Tarımsal Kuraklık Değerlendirme " konusunda sunum yapıldı.

Sunumda; Kuraklık ve iklim mücadelesindeki son durum değerlendirilerek alınması gereken tedbirler hakkında bilgi verildi.

DSİ ACO Sulamaları İşletme ve Bakım Şube Müdürü Mustafa Yırcal GAMGAM yaptığı sunumda; ilimizde sulama amaçlı kullanılan Aslantaş, Kalecik, Mehmetli Barajları ile Arıklıkaş göletinin uzun yıllar doluluk değerleri ve şimdiki doluluk oranları ile ilgili bilgi verdi.

Ocak ayı itibarıyla barajlardaki doluluk oranının daha iyi seyrettiğini, sulama sezonunda su sıkıntısının beklenmediğini belirtti. Oluşabilecek olumsuzluklar ile ilgili tedbirlerin alınmakta olduğunu belirtti. Baraj ve göletlere yapılan yatırımlar hakkında bilgi verdi.

Vali yardımcımız Adem YILMAZ su kullanımıyla ilgili görüş ve önerilerini belirtti.

Katılımcılarımız çevre sorunu oluşturan atık sularla ilgili görüşlerini belirttiler. 

 Çalışmalara bu yıl içerisinde de gözlemlerle devam edilmesi belirtilerek toplantı sona erdi.