T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

ÇİFTÇİ EĞİTİM TOPLANTILARI

Yayın Tarihi : 4.2.2020

Merkez ilçeye bağlı köylerde İl Müdürlüğümüz Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğünce başlatılan çiftçi eğitim toplantılarına devam ediliyor.

Eğitimler Şube Müdürü Mehmet POYRAZOĞLU'nunda katılımıyla bitki sağlığı teknik elemanları tarafından verilmektedir. Eğitimlerde Bakanlığımız tarafından başlatılan Akdeniz Meyve Sineği Ulusal Eylem Planı başta olmak üzere iyi tarım uygulamaları ve güncel bitki sağlığı konularından bahsedilmektedir. Meyve ihracatımızı tehdit eder duruma gelen Akdeniz Meyve Sineği ile mücadele konusunda bahçe sahiplerinin yapması gerekenler yanında her bir vatandaşımızın yapması gereken uygulamalara özel bir vurgu yapılmaktadır.

Diğer taraftan ilimiz bitkisel üretiminde önemli bir yer tutan mısır alanlarında son yıllarda görülen kök ve kök boğazı hastalıkları konusunda üreticilerin dikkati çekilmeye çalışılmaktadır. Bunların dışında ilimiz bitkisel üretiminde yer alan buğday, yerfıstığı, ayçiçeği, narenciye ve zeytin gibi bitkilerde görülen ve önümüzdeki günlerde görülebilecek bitki sağlığı konularında bilgilendirmeler yapılarak, çiftçilerin sorunlarına cevap verilmektedir.