T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Osmaniye’de Ürün Bazlı Gıda Denetim Seferberliği

Yayın Tarihi : 21.2.2020

Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli'nin talimatı ile Bakanlığımızın 81 İl ve İlçe Müdürlükleri tarafından Gıda Güvenilirliğine yönelik eş zamanlı olarak Ürün Bazlı Gıda Denetim Seferberliği başlatılmıştır.

İl Tarım ve Orman Müdürümüz Recep Bulut yaptığı açıklamada: "Gıda güvenilirliğini sağlamak ve farkındalığını arttırmak amacıyla Bakanlığımız tarafından başlatılan "Ürün Bazlı Gıda Denetim Seferberliği" ile birlikte ilimiz ve ilçelerimiz de yoğun bir çalışma başlatılmış ve tüm gıda kontrol görevlilerimizce denetimler büyük bir hassasiyet ile devam edecektir." Dedi.

Bakanlığımızın Tarladan Sofraya Gıda Güvenliği sloganıyla çıkmış olduğu yolda tüm gıda, üretim, satış ve toplu tüketim işletmelerinin denetimini 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri Bitki Sağılığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında gerçekleştirmektedir. Gıda zincirinin tüm aşamalarında tüketici sağlığının korunması ve güvenilir gıda arzının sağlanması Bakanlığımız sorumluluğundadır.

Bu yıl Bakanlığımız gıda işletmelerinde yapılan rutin denetimlerine ilaveten 17-22 Şubat 2020 tarihleri arasında denetim seferberliği başlatmıştır. Denetim seferberliği kapsamında 17 Şubat 2020 Pazartesi günü süt ve süt üreten işletmeler ve takviye edici gıda üretimi yapan iş yerleri denetlenmiştir.