T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İlimizde Gıda Güvenilirliğine Yönelik Denetimlerimiz Ramazan Ayı Boyunca Sürecek

Yayın Tarihi : 23.4.2020

Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli’nin talimatı ile Bakanlığımızın 81 İl ve İlçe Müdürlükleri tarafından Gıda Güvenilirliğine yönelik Ramazan Ayı denetimleri başlatılmıştır.

İl Tarım ve Orman Müdürümüz Recep Bulut yaptığı açıklamada Ramazan Ayında da gıda güvenilirliğini sağlamak ve farkındalığını arttırmak amacıyla Bakanlığımız tarafından başlatılan Ramazan Ayı Denetimleri ile birlikte ilimiz ve ilçelerimizde yoğun bir çalışma başlatılmış ve tüm gıda kontrol görevlilerimizce denetimler büyük bir hassasiyet ile devam edeceğini belirtti.

Bu kapsamda ;

1-Ramazan ayı nedeni ile halkımızın beslenme alışkanlıklarında oluşacak değişiklikler göz önünde bulundurularak, tüketimi artacak ürünleri üreten özellikle unlu mamuller, ekmek, tatlı, şeker ve şekerli mamuller vb. üretim/satış yerleri ile ilgili işletmelerinin denetimlerine ağırlık verilmeye başlandı.

2-Tüm gıda işletmelerinde ramazan ayı nedeniyle alışveriş amaçlı oluşacak yoğunluk sebebiyle hijyen kuralları çerçevesinde 2 metrelik sosyal mesafenin korunması, işletmede çalışan personelin mutlaka maske takması, gıda işletmelerinin girişlerinde ve işletme içinde uygun yerlerde el hijyeni için dezenfektan bulundurulması, maskesiz müşterilerin işletmeye alınmaması ve gerekli hijyen tedbirlerinin alınması yönünde bilgilendirme yapıldı.

3-"Ramazan paketi" adı altında muhtelif gıdaların bir arada yer aldığı paketlerin içeriğinde bulunan gıdaların son tüketim tarihi ile etiket bilgilerinin kontrol edilerek konulması  gerektiği vurgulandı.

4-Ekmek ve diğer unlu mamulleri müşteriye teslim eden personel ile para alışverişini gerçekleştiren personelin farklı kişiler olması gerektiği ifade edildi.

5- Sokaklarda, fırın önlerinde ve pazar yerlerinde ambalajsız unlu mamuller, tatlı vb. gıda maddelerinin satışının yapılmaması gerektiği ile ilgili bilgilendirme yapıldı.

Bakanlığımızın Tarladan Sofraya gıda güvenliği sloganıyla çıkmış olduğu yolda tüm gıda, üretim, satış ve toplu tüketim işletmelerinin denetimini 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri Bitki Sağılığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında gerçekleştirmektedir. Gıda zincirinin tüm aşamalarında tüketici sağlığının korunması ve güvenilir gıda arzının sağlanması Bakanlığımız sorumluluğundadır.