T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Meteorolojiden Uyarı!

Yayın Tarihi : 30.4.2020

Bölgemizin 30.04.2020-07.05.2020 tarihleri arasında batı kesimlerinden başlayarak yağışlı sistemin etkisi altına girmesi bekleniyor.

Bu yağışlı sistemin bu hafta sonu ve önümüzdeki hafta için devam etmesi tahmin ediliyor. Yağışların; yarın (Cuma) ve hafta sonunda Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş güney ve batı kesimleri (Andırın, Türkoğlu) ile Hatay il merkezi ve kıyı kesimlerinde (Samandağ, Dörtyol, Belen, İskenderun, Erzin, Payas, Arsuz) yer yer kuvvetli olması tahmin edilmektedir. Ayrıca 2 Mayıs Cumartesi günü Balkanlar üzerinden yeni bir yağışlı sistemin gelmesi bekleniyor. Önümüzdeki hafta ortasına kadar bu sistemin yağışlarının bölge genelinde görülmesi beklenirken 6 Mayıs Çarşamba gününden itibaren bölgemizin yeni bir yağışlı sistemin daha etkisine gireceği ve hafta sonuna kadar yağışların bölge genelinde etkili olacağı tahmin ediliyor.

Meydana gelmesi beklenen kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlara rağmen hava sıcaklıklarında önemli bir değişiklik olmayacağı ve bölge genelinde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

Mayıs ayında görülecek gök gürültülü sağanak yağışların ısınmayla birlikte genellikle öğle saatlerinden sonra meydana gelmesi ve zaman zaman yağışların kuvvetli olması beklendiğinden Meteoroloji Genel Müdürlüğünün yayınlayacağı meteorolojik uyarılara dikkat edilmesi ve gerekli tedbirlerin alınması can ve mal güvenliği açısından önem arz etmektedir.