T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İlimizde Turfanda Soğan Hasadı Devam Ediyor

Yayın Tarihi : 6.5.2020

Osmaniye ile birlikte Adana ve Hatay illeri ülkemizin turfanda soğan ihtiyacını karşılamaktadır. İlimizde yaklaşık 7.047 dekar ekim alanı bulunan turfanda soğanda dekar başına ortalama 3 ton ürün alınmaktadır. Toplam soğan rekoltemiz ise 22.045 tondur.

Bu yıl ilimizde turfanda soğan hasadı erken başlamıştır. Nisan ayı başında hasada başlanan turfanda soğanlarda Mayıs ayının sonuna kadar hasat işlemi devam etmektedir. Çiftçi satış fiyatı 1 TL civarındadır.

Soğan hasat işlerinde çalışan tarım işçilerinin önemli bir kısmı Şanlıurfa ilinden gelen mevsimlik tarım işçileridir. Sökümü yapılan soğanların sapları kesildikten sonra çuvallara doldurarak sevkiyata hazır hale getirilmektedir. Daha sonra kamyonlara yüklenen soğanlar Türkiye'nin farklı bölgelerine satışı yapılmak üzere gönderilmektedir.

Çiftçilerimizin, bitkisel üretimde gerekli olan ekim, dikim, gübreleme, sulama, çapalama, ilaçlama ve hasat gibi konularda yaptıkları tüm faaliyetler kesintisiz olarak devam etmektedir. Tarımsal faaliyetlerin sürdürülmesinde çiftçilerimizin ve tarım işçilerinin Kovid-19 tedbirleri kapsamında sosyal mesafeye uyarak faaliyetlerini sürdürebilmeleri için gerekli hassasiyet gösterilmektedir.

İlimize ve ilimizden diğer illere yoğun bir şekilde mevsimlik tarım işçisi giriş ve çıkışı olmaktadır. Zirai işlerin aksamaması gerek il içi çiftçi hareketleri ve gerekse iller arası işçi ve üretici hareketleri konusunda koronavirüs tedbirlerinin uygulanması için İl ve İlçe Müdürlüklerimizce gerekli çalışma yoğun bir tempoda devam ettirilmektedir.