T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

KADINLAR ANNELER GÜNÜ İÇİN GÜL ÜRETTİ

Yayın Tarihi : 8.5.2020

Osmaniye İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Kadın Kooperatiflerinin Güçlendirilmesi, sürdürülebilirliklerinin sağlanması, kurumsal kapasitelerinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amaçlarına yönelik olarak bazı faaliyetler yürütülmektedir.

 Kadınların kooperatifler yoluyla ekonomik ve sosyal hayata etkin katılımının sağlanması amacıyla Müdürlüğümüzce hazırlanan, Bakanlığımız ve Valililiğimiz destekleriyle İlimiz Değirmenocağı Köyünde kurulan "S.S. Değirmenocağı Rahime Hatun Kadın Tarımsal Kalkınma Kooperatifi" ve bünyesinde yer alan süs bitkileri üretim seraları İl Müdürümüz Recep Bulut tarafından ziyaret edildi. 

Kooperatifin 20 üyesi olup tamamı kadınlardan oluşmaktadır. Osmaniye ilinin süs bitkisi ihtiyacının yerel imkânlarla karşılanmasını hedef edinen kooperatif, gül başta olmak üzere çeşitli süs bitkileri yetiştirmektedir. İl Özel Projeleri kapsamında kurulan seralarda üç yıldır gül üretimi yapılmaktadır. Üretimini yaptıkları kesme gülleri Anneler Gününe hazırlayan kadın üreticiler çok daha güzel işler yapacaklarını ifade ettiler.

S.S. Değirmenocağı Rahime Hatun Kadın Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Şükriye Erdoğan; "Bu faaliyete İl Müdürlüğümüzün Kadın Girişimciliği eğitimi almaları ile başladık ve o günden bugüne İl Müdürlüğümüzün birçok desteğiyle bu aşamaya geldik." Dedi. Erdoğan,  Kooperatife Osmaniye'nin Milli Mücadele kahramanı Rahime Hatun ismini vererek bu kahraman kadının izinden yüründüğünü, bu işin geliştirilebilmesi için bir miktar daha desteğe ihtiyaç duyduklarını belirtti.   

Osmaniye İl Tarım ve Orman Müdürümüz Recep Bulut yaptığı açıklamada: "Uygulanan projelerin sürdürülebilir olduğunu görmek gurur verici bir durumdur. İlimizde süs bitkileri üretimi yapan birkaç çiftçi bulunmaktadır. İlimizin bu üretim dalında daha ileri noktalara ulaşmasını hedeflemekteyiz. Kooperatifimizin ilimiz kadın girişimcileri için örnek teşkil edeceğini düşünüyoruz, bu vesileyle eli öpülesi annelerimizin Anneler Gününü tebrik ederim" Dedi.