T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Çukurova’nın İlk Arpa Hasadı Osmaniye’de Gerçekleşti

Yayın Tarihi : 14.5.2020

İlimizde merkeze bağlı Kesmeburun köyünde 2020 yılının ilk arpa hasadı gerçekleşti.

Ceyhan ırmağı yatağına yakın 12 dekar arazide altı sıralı kristal çeşidi sertifikalı arpa eken çiftçimiz Ramiz Poyraz, yaptığı emeğin karşılığını almanın zamanının geldiğini belirtti. Poyraz,  tarlaya 25 kg sertifikalı arpa tohumluğunu mibzerle ektiğini, hasat edilen üründen 500 kg verim aldığını ve arpa satış fiyatının şuan 1,4 TL olduğunu söyledi. Çiftçimiz ürünü kaldırır kaldırmaz hemen hazırlık yaparak 2. ürün yerfıstığı ekeceğini belirtti.

İlk arpa hasadına İl Müdürümüz Recep Bulut,  Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürümüz Köse Mehmet Poyrazoğlu, Koordinasyon ve Tarımsa Veriler Şube Müdürümüz Hayri Uyduran ve teknik personeller katılım sağladı.

İl Müdürümüz Recep Bulut: "Altı aylık bir emeğin sonucunda arpa ve buğdayda hasat günleri gelmiştir. İklimin olumsuz etkileri, yabacı ot hastalık ve zararlılarla mücadele edilerek yoğun emeklerle yetiştirilen ve stratejik öneme sahip olan arpa ve buğday hasatında iyi bir verim beklenmektedir. Beklentimiz dekara 500- 600 kg'dır. İlimizde bu yıl 39.205 dekar arpa ve 436.664 dekar buğday ekim alanı bulunmaktadır." Dedi.

İl Müdürmüz Recep Bulut, çiftçilerimize bereketli bir üretim yılı dilerken, tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 günlerinde tarımsal üretime durmadan, dinlenmeden devam eden tüm çiftçilerimizin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü kutladı.