T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

DEĞERLİ ÜRETİCİLERİMİZ!

Yayın Tarihi : 29.4.2021

Covid-19 virüsünün mutasyona uğrayan yeni varyantları sonrasında artan bulaşıcılığıyla birlikte Koronavirüs (Covid-19) salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla yeni tedbirlerin alınması gerekmiş ve bu kapsamda 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19:00'dan itibaren 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05:00'e kadar sürecek şekilde sokağa çıkma yasağı uygulanmasına karar verilmiştir. Bilindiği üzere çitçilerimiz Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Pandemi döneminde tarımsal faaliyetlerini sürdürmesi şartıyla sokağa çıkma yasağında muaf tutulmuşlardır.

Fakat son günlerde çiftçilerimizin tarımsal faaliyetlerini öne sürerek il, ilçe ve mahalle merkezlerinde sokaklara çıktıkları görülmektedir.

Bu nedenle sokağa çıkma yasağının uygulandığı günlerde çiftçilerimizin kendi ikamet ettikleri yer ile il içerisindeki tarımsal üretimin yapıldığı yer arasında almış oldukları izne bağlı olarak seyahat edebileceklerdir. Ayrıca arazide tarımsal faaliyet te bulunmanın dışında il, ilçe ve mahalle merkezlerinde sokağa çıkma yasağının ihlal ettikleri tespit edilen çiftçilerimize gerekli cezai işlemler yapılacaktır. Bu nedenle sokağa çıkma yasağı uygulamasından önce çiftçilerimizin gerekli tedariklerini yapmaları gerekmektedir.

Bu süreçte kader birliği yaptığımız siz değerli üreticilerimizin konuya dikkat etmesini önemle hatırlatır, çevrenizi de bu hususta bilgilendirmenizi önemle rica ederiz.