T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

VALİMİZ DR. ERDİNÇ YILMAZ, CEVDETİYE BELDESİNDE BUĞDAY HASADINA KATILDI.

Yayın Tarihi : 22.5.2021

            ​Valimiz Dr. Erdinç Yılmaz, İl Tarım ve Orman Müdürümüz Recep BULUT, Teknik Personeller ve Çiftçilerinin katılım ile Cevdetiye Beldesinde gerçekleştirilen buğday hasadı etkinliği yapıldı.

        Hasat öncesinde Valimiz Dr. Erdinç Yılmaz, İl Tarım ve Orman Müdürümüz Recep Bulut'tan bilgi aldı. İl Müdürümüz Recep Bulut, buğday ekiminin genellikle Kasım ayının 15'i ile Aralık ayının 15'i gibi yapıldığını ifade ederek,  hasadın Mayıs ayının ikinci haftasında başlayıp Haziran ayının ikinci haftasına kadar devam ettiğini kaydetti. Buğday ekim alanında ilimizin Türkiye genelinde 42. sırada olduğunu belirten İl Müdürümüz Recep BULUT, "Buğday ekimi 2020 yılında 493 Bin dekar alandaydı, dekara verim olarak il geneli ortalaması 450 kg verim aldık. "diye konuştu. Bu yıl verimin geçen yıla göre az miktarda düşebileceğini belirten İl Müdürümüz Recep BULUT, çok fazla verim düşüklüğü beklemediklerini söyledi.

        Aldığı bilgilerin ardından konuşan Valimiz Dr. Erdinç Yılmaz bereketli bir hasat dönemi temennisinde bulunarak, "Çiftçilerimiz buğdaylarını biçmeye başladılar. İnşallah bereketli bir ürün dönemi olur.Tüm çiftçilerimize bol bereketli bir hasat diliyorum." dedi. Valimiz Dr. Erdinç Yılmaz, programın devamında buğday hasadı yaptı.