T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İL MÜDÜRLÜĞÜMÜZ RECEP BULUT’TAN KURBAN PAZARI ZİYARETİ

Yayın Tarihi : 14.7.2021

İl Tarım ve Orman Müdürümüz Sayın Recep BULUT kurban pazarını ziyaret etti. Ziyaretinde kurbanlık hayvan satan üreticilerle ve kurbanlık alan vatandaşlarla bir süre sohbet eden İl Müdürümüz yaklaşan 2021 yılı Kurban Bayramı nedeniyle kurbanlık satacak üreticilerin, kurban alacak ve kesecek olan vatandaşlarımızın özellikle şu konulara dikkat etmelerinde fayda olacağını belirtti.

Vatandaşların kurban edilecek olan hayvanları seçerken herhangi bir anatomik şekil bozukluğu olmamasına, gözleri canlı, göz ve burun akıntısı bulunmayan çevreye tepki veren hayvanlardan seçilmesine dikkat etmelidir. Bu konuda özellikle kurban pazarlarındaki hayvanların sağlıklı olup olmadıklarını gösteren Veteriner Sağlık Raporu bulunan hayvanların tercih edilmesi, hayvanlarının kulaklarının küpeli olması, büyükbaş hayvanların kimlik bilgilerini gösteren pasaportunun olması ve küçükbaş hayvanların nakil belgesinin olması, vatandaşlarımızın çalıntı ve sağlıksız hayvan almalarını önlemek için büyük önem arz etmektedir. Vatandaşlarımızın kurbanlıklarını Bakanlığımızdan izin almış resmi kesim yerlerinde usulüne uygun olarak kestirmeleri; cadde, sokak ve park gibi hijyenik olmayan açık kamu alanlarında kesim yaptırmamaları gerekmektedir.

            Sağlıklı bir toplum ancak sağlıklı bir çevreyle mümkün olabileceğinden, kurban kesildikten sonra halk ve hayvan sağlığı açısından hayvan atıklarının uygunsuz şekillerde sokak ve caddelere atılmaması, poşetlenerek çöp kutularına bırakılması veya kedi ve köpeklerin çıkaramayacağı şekilde gömülmesi sağlanmalıdır. Ayrıca vatandaşlarımızın kurban pazarlarında ve kurban kesim yerlerinde Covid-19 tedbirleri kapsamında sosyal mesafeye dikkat etmeleri ve maske takmaları büyük önem arz etmektedir. İl Müdürümüz vatandaşlarımızın sağlıklı ve huzur dolu bir bayram geçirmelerini temenni ederim dedi.