T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İL MÜDÜRÜMÜZ RECEP BULUT, SARPINAĞZI VE KAZMACA KÖYLERİNDE YAŞANAN YANGINDAN ZARAR GÖREN ÇİFTÇİLERE GEÇMİŞ OLSUN ZİYARETİNDE BULUNDU

Yayın Tarihi : 30.7.2021

İl Müdürümüz Recep BULUT, Kazmaca Köyü’nde 28 Temmuz 2021 günü öğle saatlerinde başlayan ve söndürme çalışmaları tamamlanan yangın bölgesinde incelemelerde bulundu. İlk olarak Sarpınağzı Köyü’ne giden İl Müdürümüz, Köy Muhtarı Hüseyin GAVUN’dan Sarpınağzı Köyünde yaşanan yangın zararı ile ilgili bilgiler aldı. Daha sonra İl Müdürümüz Recep BULUT, Kazmaca Köyü Muhtarı Seyit Ahmet BABAOĞLAN’la birlikte Kazmaca Köyünde yangından zarar gören çiftçileri ziyaret etti.

            İl Müdürümüz çiftçilere yaptığı konuşmada “Özellikle bu yangın bize göstermiştir ki tarımsal alanlarımızın ve hayvanlarımızın sigortası büyük önem taşımaktadır. TARSİM sigortası yaptıran çiftçilerimiz varsa bunlar bu zararını sigortadan karşılayacaktır. Zaten TARSİM sigortasının primlerinin yarısını devlet ödüyor, yarısını ise üreticiler ödüyor. Ama böyle olağanüstü bir durum ile karşılaştığımızda, bir afet ile bir yangın ile karşılaştığımızda en azından zararımızın karşılanması konusunda böyle bir uygulamanın var olduğunu da bilmeliyiz ve tarımsal alanlarımızı, hayvanlarımızı sigorta yaptırma konusunda gayret göstermemiz gerektiğini de bir kez daha bu olayda anlamış olduk. Bu yönü ile bundan sonraki süreçte de çiftçilerimizin tarımsal üretimlerinin herhangi bir nedenle zarar görmesi durumunda zararının karşılanabileceği bir imkanın olması büyük önem taşıyor” dedi.

            Yanan bölgelerde incelemelerde bulunan İl Müdürü Recep BULUT, gerekli hasar tespit çalışmalarının en kısa sürede yapılacağını belirterek Köy Muhtarlarına ve köylülere geçmiş olsun dileklerini iletti.