T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

ASLANTAŞ BARAJI YAVRU SAZANLARLA BULUŞTU

Yayın Tarihi : 26.8.2021

            ​Bakanlığımız tarafından; su kaynaklarındaki nesli tehlike ve baskı altında olan türlerin desteklenmesi, farklı nedenlerle zarar gören su ürünleri stoklarının takviyesi, bilimsel temele ve metodlara dayalı balıklandırma amacıyla "Su Kaynaklarının Balıklandırılması  Projesi"  uygulanmaktadır. 2021 yılı Balıklandırma Programı Çerçevesinde; Adana Tarım ve Orman Müdürlüğü Üretim İstasyonundan Temin edilen 428.000 adet pullu sazan balığı yavrusu Pirsultanlı, Çerçioğlu ve Karagüz köylerinden olmak üzere Aslantaş barajına bırakıldı.

İl Müdürümüz Recep BULUT, suya bırakılan balıkların bölge köylerdeki balıkçılar ve İlçemiz balıkçılığının gelişmesi açısından önemli bir adım olduğunu belirterek ilimize hayırlı olmasını temenni etmiştir. Düziçi İlçe Müdürümüz Soner ÇERÇİ, Yapılan çalışma ile göl ve göletlerin balık popülasyonlarının desteklenmesini, göl ekosisteminin canlı tutulmasını ve yöre halkının göl ve göletlerden istifade etmesi hedeflenmektedir dedi.

Balıklandırma faaliyetinin  yöre halkı tarafından da ilgi ve memnuniyetle karşılandığı görülmüştür. Beklenen faydanın üst düzeyde alınabilmesi için; balıkların korunması ve sürdürülebilir avcılığa bağlı olduğundan bırakılan bu yavruların en az bir kez yavru vermesine imkân tanınmasını siz balıkçılarımız ve halkımızdan bekliyoruz.