T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

VALİMİZ DR. ERDİNÇ YILMAZ, OSMANİYE YER FISTIĞI HASADI YAPTI

Yayın Tarihi : 13.9.2021

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından Cevdetiye Beldesinde düzenlenen hasat etkinliği programında Valimiz Dr. Erdinç Yılmaz, Osmaniye yer fıstığı hasadı yaptı. Etkinliğe, Valimiz YILMAZ'IN yanı sıra Tarım ve Orman İl Müdürü Recep BULUT, AK Parti Osmaniye İl Başkanı Seydi GÜLSOY, Teknik Personeller ve üreticiler katıldı.

Hasat öncesinde Tarım ve Orman İl Müdürümüz Recep Bulut, İlimizdeki yer fıstığı üretimi hakkında Valimiz YILMAZ'A bilgi verdi. 1. ürün yer fıstığı hasadının Ağustos ayının son haftasında başlayıp Eylül ayının son haftasına kadar devam ettiğini, 2. Ürün yerfıstığı hasadının ise Ekim ayının ortasında başlayıp Kasım ayının sonuna kadar devam ettiğini belirten İl Müdürü Bulut, il genelinde 1. ürün hasadının başlamış olduğunu ifade ederek, "İlimiz genelinde kabuklu yerfıstığı üretimi 2020 yılında 149.157dekar alanda 53.560 ton olup TÜİK 2020 yılı verilerine göre ilimiz Adana’dan sonra 2. Sırada yer almaktadır. İlimizde dekara verim ortalaması 380 kg/da civarındadır. 2021 yılı il geneli yerfıstığı üretimi bir önceki yıla göre %11 artış göstererek 165.255 dekar olup dekara ortalama verimin 380 kg/da olduğu tespit edilmiştir. 2021 yılı Osmaniye ili yerfıstığı rekoltesi 63.000 Ton olması beklenmektedir. “diye konuştu.

Osmaniye yer fıstığının, İlimiz için en önemli tarım ürünü olduğunu belirten Valimiz Dr. Erdinç YILMAZ, üreticilerimize bol bereketli bir hasat dönemi diledi.