T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İL MÜDÜRLÜĞÜMÜZ BARAJLARI BALIKLANDIRIYOR

Yayın Tarihi : 17.9.2021

Bakanlığımız tarafından; su kaynaklarındaki nesli tehlike ve baskı altında olan türlerin desteklenmesi, farklı nedenlerle zarar gören su ürünleri stoklarının takviyesi, bilimsel temele ve metodlara dayalı balıklandırma amacıyla "Su Kaynaklarının Balıklandırılması  Projesi"  uygulanmaktadır. 2021 yılı Ek Balıklandırma Programı Çerçevesinde; Adana Tarım ve Orman Müdürlüğü Üretim İstasyonundan Temin edilen pullu sazan balığı yavruları Aslantaş barajına 132.000 ve Kalecik barajına 68.000 olmak üzere toplamda 200.000 adet göl ve göletlerimize bırakıldı.

İl Müdürümüz Recep BULUT; " suya bırakılan balıkların bölge köylerdeki balıkçılar ve İlçelerimiz balıkçılığının gelişmesi açısından önemli bir adım olduğunu belirterek ilimize hayırlı olmasını temenni etmiştir. İlçelerimizde yapılan çalışma ile göl ve göletlerin balık popülasyonlarının desteklenmesini, göl ekosisteminin canlı tutulmasını ve yöre halkının göl ve göletlerden istifade etmesi hedeflenmektedir." dedi.

Balıklandırma faaliyetinin  yöre halkı tarafından da ilgi ve memnuniyetle karşılandığı görülmüştür. Beklenen faydanın üst düzeyde alınabilmesi için; balıkların korunması ve sürdürülebilir avcılığa bağlı olduğundan bırakılan bu yavruların en az bir kez üreme şansı verilmesine imkân tanınmalıdır.