T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İl Müdürümüz Bahçe İlçesindeki Çilek Bahçesi Tesisi Demonstrasyon Alanlarını Gezdi

Yayın Tarihi : 7.09.2022

İl Müdürümüz Bahçe İlçesindeki Çilek Bahçesi Tesisi Demonstrasyon Alanlarını Gezdi

 

Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi kapsamında her bir çiftçiye 2,5 dekar olmak üzere toplam 13 yatırımcıya 32,5 dekar çilek bahçesi demonstrasyonları kurulmuştur.

Bu programdan Bahçe ilçemizden 6 çiftçi, Düziçi ilçemizden 5 çiftçi ve Hasanbeyli ilçemizden de 2 çiftçi yararlanmıştır.

Çilek bahçesi tesisi demonstrasyonunun toplam bütçesi 796.250 TL'dir. Proje kapsamında sedde yapımı, malçlama, damlama sulama sistemi kurulumu ve fide maliyetinin tamamı projeden karşılanmıştır. Fide dikimi çiftçilerimiz tarafından gerçekleştirilmektedir.

Çilek bahçeleri 600 rakım ve üzeri köylerimizde kurulmuştur.

Üzümsü meyveler grubunda yer alan çilek bitkisi, çok geniş ekolojik koşullara uyum sağladığından 76 ülkede ticari olarak üretimi yapılan bir tarımsal üründür. Üretim miktarı her geçen gün artan bir ürün olması yanında, ilk yıldan itibaren meyve vermeye başlaması, değişik yetiştirme teknikleriyle yıl boyu üretiminin mümkün olması çilek yetiştiriciliğine sürekli bir ilginin olmasını sağlamaktadır. Türkiye uluslararası pazarda çilek ihraç eden ülkeler arasında yer almaktadır.

Bahçe, Düziçi ve Hasanbeyli ilçelerimizde açık tarla üretim tekniği ile üretilmekte olan çilek, kıyı kesimlerde çilek üretim sezonunun bitmesinden sonra orta ve geç turfanda olarak taze meyve şeklinde pazara sunulmaktadır. Üretilen çilek Osmaniye pazarında yoğun rağbet görmektedir.