T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

AYŞE HANIM YERFISTIĞI ÇEŞİDİNE TARLA GÜNÜ YAPILDI

Yayın Tarihi : 21.09.2022

 

Osmaniye İli Merkez İlçesi Değirmenocağı Köyünde Ayşehanım yerfıstığı çeşidinin tarla günü yapıldı. Tarla Gününe Osmaniye Valimiz Dr. Erdinç YILMAZ, Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Abdullah ÇİL, Ayşehanım Yerfıstığı Yetiştiricisi Dr. Ayşe Nuran ÇİL, İl Tarım ve Orman Müdürümüz Mustafa İLMEÇ ve protokol mensupları, İl ve İlçe Müdürlüğümüzde görevli teknik personeller ve çiftçilerimiz katılmıştır.

Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Abdullah ÇİL; " Ayşehanım yerfıstığının yaygınlaştırılması projesi kapsamında geçen sene Türkiye genelinde 156 demonstrasyon gerçekleştirildi." Dedi.

Ayşehanım Yerfıstığı Geliştiricisi Dr. Ayşe Nuran ÇİL; " Bugün Osmaniye Yerfıstığının merkezi ve ticareti olarak önemli bir yer sahiptir. Çukurova Üretim olarak Türkiye'de Yerfıstığının %75'ini üretmektedir." Dedi.

Tarım ve Orman İl Müdürümüz Mustafa İLMEÇ; " Osmaniye'nin tarımdaki en değerli ürünü olarak, en çok insana dokunduğumuz ürün yerfıstığıdır. Bu yıl 127.000 dekar alana ekilen yerfıstığında yaklaşık 48.000 ton rekolte beklenmektedir." Dedi.

Osmaniye Valimiz Dr. Erdinç YILMAZ; " Kendi yerfıstığımız olan Ayşehanım çeşidinin üretimin yaptık. Osmaniye yerfıstığının başkentidir. İşlemede Türkiye'de ilk sıradadır. İhracatın %90'ı Osmaniye'mizden gerçekleşmektedir. Dedi.